Boža je zastavil(a) naslednje vprašanje:

Zakaj nastane arahnoidna cista frontopolarno in kako se zdravi? Velika je 3x1 cm in uzurira frontalno skvamo.

Odgovor: Arahnoidna cista je v večini primerov razvojna anomalija. Najpogosteje nastane na srednji tretjini lobanskega dna, lahko pa kjerkoli ob arahnoidei. Zdravljenje je kirurško (odstranitev in vzpostavitev povezave med cisto in trebušno votlino), ko pa je cista naključna najdba svetujemo včasih le spremljanje stanja (v kolikor ni znakov in simptomov).

Še nekaj o arahnoidni cisti:
Arahnoidna cista predstavlja benigno cisto. Sestavljena je iz arahnoidee - membrane, ki je ena od treh možganskih membran ter bistre tekočine, najpogosteje likvorja. Likvor je tekočina, ki obliva možgane in hrbtenjačo. V večini primerov je posledica razvojne napake. V redkih primerih je povezana z rakavim obolenjem ali kot posledica prebolelega vnetja možganskih ovojnic, krvavitve ali operacij na možganih. Ponavadi jo odkrijemo slučajno ob slikanju možganov. Bolniki večinoma nimajo težav, pri redkih pa povzroči glavobol, epileptične napade, redkeje fokalne nevrološke znake. Pri otrocih lahko povzroči povečanje lobanje ali izboklino, razvojni zastoj, ... Glede terapije ni enotnega mnenja. Nekateri zagovarjajo, da je terapija potrebna le pri bolnikih, pri katerih so prisotni znaki ali simptomi, drugi pa svetujejo dekompresijo tudi pri bolnikih, pri katerih je arahnoidna cista slučajna najdba, da bi se s tem izognili kasnejšim komplikacijam. Najučinkovitejše zdravljenje je odstranitev zunanje membrane in vstavitev cevke, ki povezuje cisto s trebušno votlino (cisto- peritonealni šant), kar omogoča odtok tekočine in zmanjšanje pritiska na okolne strukture.

Odgovoril(a): Lea Leonardis, Inštitut za Klinično Nevrofiziologijo, Klinika za Nevrologijo, Univerzitetni Zdravniški Center, Ljubljana, 16. 1. 2008, 22:40:24