anita je zastavil(a) naslednje vprašanje:

Sin je star 5,5 let. Bil je na MR in so mu postavili naslednjo diagnozo: epilepsija z okcipitalnimi paroksizmi-Panayiotopovlosov sindrom. Me zanima kaj to pomeni.

Odgovor: Panayiotopoulos Syndrom je pogosta benigna epilepsija (takšna z genetsko nagnjenostjo) v zgodnjem ali poznem otroštvu. Pojavlja se pri 6% otrok s krči med 1. in 15. letom starosti, oziroma pri tistih, ki so imeli vsaj en napad brez vročine. Razširjenost bolezni je 2 do 3 na 1000 v splošni otroški populaciji.

Klinična slika je zelo značilna - napad se pokaže kot avtonomni epileptični napad z značilnim nenadnim bruhanjem ob začetku samega napada, ko je otrok se pri zavesti. Sledi glavobol, bledica, zavest in govor sta ob začetku napada še ohranjena (otrok naenkrat reče, da mu je slabo in takoj zatem bruha). Napad lahko traja od nekaj minut do nekaj ur, zato je bolezen kot epileptični sindrom pogosto ob začetku neprepoznana in jo pediater lahko opredeli kot migreno, kardiogeno sinkopo, gastroenteritis(akutno okužbo prebavil) ali druge pogoste bolezni. Napad se najpogosteje pojavi v spanju. Elektroencefalogram (EEG) je edina preiskava, ki pokaže spremembo (lahko pa je tudi normalen), ostre valove ali trne nad različnimi regijami, najpogosteje okcipitalno (nad zatilnim režnjem).

Razvoj in nevrološki status otroka je normalen. Bolezen je benigna in zdravljenje običajno ni potrebno, lahko pa ga uvedemo za krajše obdobje v primeru pogostih in/ali dolgotrajnih napadov. Prognoza je odlična, večina otrok ima od dva do pet napadov. Tudi dolgotrajni avtonomni epileptični napadi ne puščajo posledic, bolezen pa vedno izzveni do odrasle dobe. Preiskavo MRI možganov opravimo predvsem zato, da izključimo morebitno podležečo okvaro v možganski skorji, ki bi lahko tudi povzročala podobne napade.

Odgovoril(a): Zvonka Rener Primec, Specialistka za Pediatrično Nevrologijo, Oddelek za Otroško, Mladostniško in Razvojno Nevrologijo, Univerzitetna Pediatrična Klinika, Univerzitetni Klinični Center, Ljubljana, 13. 2. 2008, 12:54:07