Teden možganov 2015: Zakulisje pogleda

Ljubljana, 16. 3. 2015

Atrij ZRC, Novi trg 2

Ponedeljkova plenarna predavanja

V ponedeljek bomo odstrli zastor ter pričeli z vznemirljivim raziskovanjem zakulisja pogleda. Za vsako potovanje je potrebna temeljita priprava ter poznavanje terena. Uvodno ponedeljkovo predavanje nam po pomagalo začrtati zemljevid, po kateremu se bomo sprehajali tudi v naslednjih dneh, v njem bomo spoznali, kaj vse je potrebno, da svetlobne dražljaje iz okolice vidimo in razumemo kot predmete, živali, soljudi …

Nevrofiziološkim temeljem bosta sledili dve predavanji o vplivu vidnih dražljajev na posameznika v okviru družbe ter oglaševanja. V prvem predavanju si bomo pobližje pogledali področje socialne percepcije in enega ključnih vidikov vidnega sistema. Informacija o videnem namreč brez ustrezne umestitve nima pravega pomena. Vidni dražljaji igrajo veliko vlogo tudi v oglaševalskem svetu in izkoriščanje našega vidnega sistema bo tematika zadnjega predavanja, ki naslavlja (ne)razumne odločitve, ki jih sprejemamo vsak dan, le na podlagi vidnih dražljajev.

16:00–16:15 Otvoritev 12. Tedna možganov, Lea Kristan, psihologinja in vodja organizacijskega odbora Tedna možganov

16:15–17:00 Od svetlobe do podobe ali kako vidijo svet naši možgani, dr. Simon Brezovar, psiholog, zaposlen na Nevrološki kliniki

17:05–18:05 Eye-tracking in nevromarketing: vloga vidnih dražljajev in konteksta pri (ne)razumnih odločitvah potrošnika, dr. Mitja Pirc, direktor poslovnega svetovanja na agenciji Pristop in Miha Gams, vodja projektov pri Oculus

18:15–19:00 Socialna percepcija: Vid je družaben čut, Hana Hawlina, absolventka psihologije, članica Laboratorija za socialno percepcijo (London) in Laboratorija za kognitivno nevroznanost (Ljubljana)


Slovenska kinoteka, Miklošičeva cesta 28

20.00 Slepota (Blindness)
Fernando Meirelles po romanu José Saramago: Esej o slepoti; Kanada, Brazilija, Japonska: 2008, 121 min

Mesto opustoši epidemija ‘‘bele slepote’’. Prve žrtve bolezni vstopijo v karanteno, staro psihiatrično bolnišnico brez ustezne higiene, nege ali zdravniške oskrbe. V stari bolnišnici se razpase kriminal. Strašno dogajanje za dobro varovanimi zidovi bolnišnice je zmožna vidi le žena oftalmologa, ki v karanteni spremlja svojega slepega moža oftalmologa.

Skozi fizično slepoto igralci spoznavajo pogubnejše oblike slepote, ki se kažejo na medosebni in širši družbeni ravni.

Po projekciji bo dr. Matej Černigoj vodil diskusijo na temo vloge vida pri konstituciji subjekta, intersubjektivni odnosnosti ter oblikovanju koncepta sebe.


© SiNAPSA 2003-2012