Sporočilo za javnost - Začel se je Teden možganov 2010

SiNAPSA, Oddelek za odnose z javnostmi, 16. 3. 2010

ZAČEL SE JE 7. TRADICIONALNI TEDEN MOŽGANOV

  Ljubljana, 16. Marec 2010Skozi Teden možganov 2010 (TM10), ki letos nosi naslov “Ljubezen, sreča in strast v možganih”, bomo obravnavali možgane v povezavi z doživljanjem čustev zanosa, ugodja, ljubezni, pa tudi negativnih posledic čustvenega življenja. V tem tednu bo mogoče prisostvovati številnim predavanjem in filmskim projekcijam, ki bodo vse brezplačno ponudile vpogled v najskrivnostnejši organ človeka - možgane. Predavanja so namenjena najširši javnosti potekajo v Ljubljani, Kopru, Idriji, Postojni, Begunjah, na Jesenicah ter v Cerknem.

Danes smo dogajanje v Ljubljani namenili našim najmlajšim, saj bodo v Atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, od 10. ure potekale poučne delavnice za otroke osnovnih šol, ki se bodo zaključile s podelitvijo simboličnih nagrad zmagovalcem ustvarjalnega natečaja za osnovne šole. Popoldanske urice s pričetkom ob 16. uri bomo preživeli v ustvarjalnih delavnicah s predšolskimi otroki. Ker je število udeležencev delavnice omejeno, je potrebna predhodna prijava na: [email protected] .
V Ljubljani sta na sporedu tudi dve filmski projekciji pospremljeni s predavanji v Kinoteki na Miklošičevi 28. Prva projekcija se je začela ob 12. uri in je posvečena obsesivno kompulzivni motnji, druga ob 17. uri pa obravnava srečo iz vidika konfliktnih doživetij posameznikov.
Ob 18. uri bo v Kopru v prostorih Pedagoške fakultete UPr, Cankarjeva 5, predaval dr. Janez Sketelj o stresu in možganih.
V Postojni lahko ob 17.uri obiščete predavanje Bora Sojarja Voglarja o vestibularnem zaznavanju, človeškem šestem čutu.

Ob pričetku celotedenskega dogajanja so bili včeraj v okviru novinarske konference predstavljeni programske zanimivosti TM10 in posamezni partnerji, ki ta tradicionalni dogodek omogočajo. Teden možganov letos že sedmič pripravlja društvo Sinapsa, ki širi prepoznavnost znanosti o možganih in živčevju (nevroznanosti) v Sloveniji. Četrto leto zapored se Sinapsi v Ljubljani pridržuje tudi Slovenska Kinoteka s filmskimi predstavami, ki bodo pospremljene z vsebinskimi komentarji strokovnjakov.
Dr. Grega Repovš, docent za občo psihologijo na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, je kot predsednik Sinapse predstavil osnovno poslanstvo društva. Sinapsa spodbuja sodelovanje znanstvenikov ter strokovnjakov pri raziskovanju možganov in živčevja ter izobražuje javnost o odkritjih nevroznanosti.
Dr. Maja Bresjanac, izredna profesorica na Medicinski fakulteti v Ljubljani, je na kratko povzela program letošnjega tedna možganov. Udeležencem bodo pojasnili, kako možgani doživljajo ugodje, kako udejanjajo motivirano vedenje in naklonjenost. Predavanja se bodo dotikala tudi spolnosti, prehranjevanja, zasvojenosti in odvisnosti ter drugih žgočih vprašanj, ki zanimajo slehernega človeka.
Mitja Recihenberg, vodja programskega oddelka Slovenske Kinoteke, je poudaril, da Kinoteka streže tako umetniškim željam obiskovalcev, kot tudi potrebam tistih, ki doživljajo film kot sredstvo izobraževanja in razširjanja horizontov svojega znanja. Zaradi takega razumevanja programske usmerjenosti tudi prihaja do sodelovanja s Sinapso pri izvedbi Tedna možganov.
Profesor nevrologije na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani ter strokovni direktor Nevrološke klinike UKC Ljubljana David B. Vodušek je pohvalil prizadevanje SiNAPSE pri osveščanju javnosti o delovanju možganov, saj bo 21. stoletje v medicini predvsem stoletje možganov, podobno kot je bilo 20. stoletje priča velikemu napredku v genetiki. Poznavanje delovanja možganov je pomembno tako za karseda zdravo življenje posameznikov kot tudi za človekovo samospoznavanje.

Teden možganov je mednarodna akcija, katere pobudnik je Zveza za možgane Dana (Dana Brain Alliance), njen namen pa je sistematično obveščati zainteresirano javnost o napredku v nevroznanosti, o delovanju živčevja v zdravju in pri nevroloških in duševnih motnjah ter o pomenu raziskav živčevja za posameznika in družbo.
SiNAPSA organizira Teden možganov že od leta 2004 in koordinira različne dejavnosti in dogodke, ki jih v okviru te mednarodne akcije izpelje po Sloveniji v sodelovanju z mnogimi partnerji. Pri tej akciji s SiNAPSO že vrsto let sodeluje Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Slovenska kinoteka, Slovenski svet za možgane in Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani. Izvedbo akcije s prispevki letos omogočajo Zveza evropskih nevroznanstvenih združenj (FENS), Evropska podružnica Zveze za možgane Dana (EDAB), Rotary klub Medvode in AstraZeneca.

Izjave:

dr. Grega Repovš:

SiNAPSA, slovensko društvo za nevroznanost, je strokovna organizacija, ki od poletja 2003 združuje raziskovalce, strokovnjake in študente, ki delujejo na širšem področju nevroznanosti, multidisciplinarne vede o možganih in živčevju. Dejavnosti društva so usmerjene k različnim javnostim. Za strokovno javnost organiziramo dogodke in priložnosti za predstavitev svojega dela, navezovanje stikov in izmenjavo izkušenj. Za nami so tako že štiri mednarodne konference, dve izobraževalni delavnici in poletna šola. V poseben izziv in veselje pa nam je komuniciranje s splošno javnostjo, katerega namen je promocija nevroznanosti in njenih spoznanj ter informiranje in osveščanje o delovanju možganov. Osrednji projekt tega sklopa aktivnosti je organizacija in izvedba vsakoletnega mednarodnega tedna možganov, na katerem želimo ljudem vseh starosti na prijazen in dostopen način prebuditi radovednost in približati znanje o delovanju možganov.

dr. Maja Bresjanac:

Teden možganov je svetovna akcija, v kateri nevroznanstveniki pridemo iz laboratorijev in spregovorimo najširši javnosti o svojem delu. Na ta način skušamo ljudem približati raziskovanje možganov in njegov pomen za napredek družbe in življenje vsakega posameznika. V globalni akciji sodelujejo univerze, raziskovalni centri, bolnišnice in znanstvena društva, kot je SiNAPSA, slovensko društvo za nevroznanost, ki Teden možganov organizira v Sloveniji že sedmič.
Letos bomo skupaj s partnerskimi organizacijami v Ljubljani in po Sloveniji spregovorili o ljubezni, sreči in strasti v možganih. Govorili bomo tudi o tem, kako lahko nevralni sistemi, ki nam omogočajo ta najlepše in univerzalno človeške izkušnje, zdrsnejo iz ravnovesja pri razvoju odvisnosti in bolezni. Ljubezen, srečo in ugodje bomo tudi uporabili za ustvarjalno spodbudo mladim, ki jih bodo upodabljali za ustvarjalni natečaj, in se bodo prišli skozi igro z nevroznanstveniki tudi na prijazen način spoznati z delovanjem in zgradbo živčevja.

dr. David B. Vodušek:

Možgani so organ, ki nas definirajo kot subjekt, skupaj s celoto živčevja vodijo vse delovanje telesa, nam predstavljajo zunanji svet okrog nas ter narekujejo vse naše počutje in vedenje. V zvezi z vsem tem je v moderni dobi nastala razvejena mreža številnih strok, ki se neposredno ali posredno ukvarjajo z možgani oz. z vsebinami, ki so povezane z delovanjem možganov. Teden možganov bi naj pomagal laični javnosti “razumeti možgane”, zaradi obsega seveda vsako leto zgolj določene aspekte te obsežne tematike. Gre za pomemben segment “splošne izobrazbe”, ki naj ljudem omogoči boljšo skrb za “zdravje možganov”, za preprečevanje bolezni možganov, za bolj strpno sobivanje z ljudmi z raznimi boleznimi možganov, nenazadnje pa jim tudi daje informacije, da lahko spremljajo in se udeležujejo javnih razprav o potrebah raziskav in razvojastrok iz kroga “ved o možganih”.

  Več o programu in društvu Sinapsa na http://www.sinapsa.org/ ter http://www.sinapsa.org/tm.

SiNAPSA, slovensko društvo za nevroznanost ……………….

Oddelek za odnose z javnostmi, SiNAPSA M: 041 600 793 luka.dimic@sinapsa.org


© SiNAPSA 2003-2012